10 wskazówek by osiągnąć zdrowy układ trawienny

Twój układ trawienny odpowiada za przekształcanie żywności, którą spożywasz w składniki odżywcze, których potrzebujesz by mieć energię na każdy dzień. Kiedy Twój układ trawienny się rozregulowuje, może on spowodować poważne problemy podczas próby przywrócenia swojego właściwego funkcjonowania. Oto 10 sposobów, które pomogą Ci sprawić by Twój układ trawienny zawsze był w najwyższej formie:


1. Dieta wysokobłonnikowa: Włączając do swej diety żywność bogatą w błonnik, taką jak pełne ziarna, warzywa i owoce, sprawisz, że Twoje jelita będą zdrowe i szczęśliwe. Dodatkowy błonnik nie tylko usprawni przechodzenie żywności przez układ trawienny, ale też złagodzi objawy różnorodnych problemów z trawieniem takich jak syndrom jelita wrażliwego.

2. Urozmaicaj źródła błonnika: Dodając błonnik do swego jadłospisu pamiętaj, by był to zarówno błonnik rozpuszczalny, jak też nierozpuszczalny. Oba te rodzaje współdziałają przynosząc różne korzyści twoim jelitom. Nierozpuszczalny błonnik pochodzi z otrąb pszennych, pełnych ziaren i warzyw. Rozpuszczalny znajdujemy w otrębach owsianych, orzechach, nasionach i roślinach strączkowych.

3. Ogranicz żywność o wysokiej zawartości tłuszczu: Odrobina zdrowego tłuszczu w diecie może być ogólnie rzecz biorąc korzystna dla zdrowia, ale spożywanie zbyt wielu tłustych posiłków może wywoływać zaparcia i spowalniać trawienie. Jeśli masz ochotę na taki posiłek, zestaw żywność wysokotłuszczową z taką, która zawiera dużo błonnika, co powinno nieco  zmniejszyć  presję na układ trawienny.

4. Chude jest lepsze: Żywność wysokotłuszczowa to też tłuste źródła białka, takie jak wołowina, wieprzowina i niektóre rodzaje dziczyzny. Choć białko jest kluczowe dla diety, zadbaj o to, by skupić się na chudych źródłach białka, takich jak drób bez skóry, schab wieprzowy i niskotłuszczowe części mięsa wołowego.

5. Siła probiotyków: Probiotyki to korzystne bakterie żyjące wewnątrz naszych jelit. Odgrywają zasadniczą rolę w procesie trawienia oraz w układzie odpornościowym, ponieważ chronią przed uszkodzeniami wywołanymi złą dietą i stresem. Pomagają też organizmowi maksymalnie wykorzystać wartość odżywczą każdego posiłku.

6. Przekąska zgodnie z planem: Twoje ciało kocha rutynę, nawet jeśli Ty jej nie kochasz. Możesz łatwiej zachować zdrowy i sprawny układ trawienny, jeśli będziesz spożywać posiłki o regularnych porach. Skup się by jeść śniadanie, obiad, kolację oraz drobniejsze przekąski o tej samej porze każdego dnia.

7. Nawadniaj się: To żaden sekret, że picie odpowiedniej ilości wody każdego dnia pomoże Ci czuć się bardziej przytomnym, zmniejsza łaknienie oraz łagodzi bóle głowy wywołane odwodnieniem. Ale czy wiesz, że woda może także pomóc układowi trawiennemu? Woda w układzie trawiennym pomaga organizmowi skuteczniej rozpuszczać tłuszcze i rozpuszczalny błonnik.

8. Porzuć złe nawyki: Nadmiar kawy, alkohol i papierosy mogą ograniczyć zdolność Twojego organizmu do trawienia pożywienia prowadząc do innych problemów trawiennych jak wrzody lub zgaga.

9. Wypoć to z siebie: Wysiłek fizyczny jest korzystny dla niemal wszystkich układów w organizmie, zwłaszcza dla układu trawiennego. Regularne ćwiczenie stymuluje jelita, dzięki czemu pożywienie szybciej przez nie przechodzi.

10. Kontrola stresu: Organizm może internalizować stres zewnętrzny. Wewnętrzne układy reagują fizycznie na stres związany z kwestią pieniędzy czy dużym projektem w pracy. Kiedy jesteśmy nadmiernie zestresowani, nasze ciało reaguje wprowadzając chaos do naszego układu trawiennego. Zwróć uwagę na swój poziom stresu i poświęć nieco czasu na czynności łagodzące stres.

To jak Twoje ciało czuje się wewnątrz, może bezpośrednio wpływać na Twoje ogólne samopoczucie i zdrowie. Nie zapomnij o wprowadzeniu tych dziesięciu wskazówek w życie. Zadbaj o swój układ trawienny, aby on mógł również zadbać o Ciebie.


CONVERSATION

Instagram

Follow Us