10 produktów spożywczych chroniących Twoje serce


Luty jest w Stanach Zjednoczonych miesiącem poświęconym zdrowiu serca. W Synergy celebrujemy to dzieląc się z Toba naszą wiedzą na ten temat. Zachęcamy, abyś również Ty poświęcił swojemu sercu szczególną uwagę w tym miesiącu. Bądź co bądź, jest to ciężko pracujący mięsień Twojego ciała. Niejednokrotnie, uwikłani w codziennej rutynie, zaniedbujemy jego potrzeby, jednak dokonując codzienne właściwych wyborów pod kątem jego zdrowia, możemy wzmocnić nie tylko samo serce, ale i kondycję całego organizmu.

Dla utrzymania zdrowego serca niezbędna jest zdrowa dieta. Musisz jednak wiedzieć  po jaką żywność sięgać, w przeciwnym razie trudno będzie Ci osiągnąć dobry efekt.
Oto 10 superproduktów spożywczych, które chronią Twoje serce:

Łosoś
Ryba ta stanowi popularny wybór ze względu na korzyści zdrowotne dla serca, ponieważ zawiera duże ilości kwasów tłuszczowych Omega-3, które pomagają zapobiegać tworzeniu skrzepów we krwi, ułatwiają przepływ krwi przez cały krwioobieg i obniżają poziom trójglicerydów przyczyniających się do chorób serca.

Według Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego, należy spożywać przynajmniej dwie porcje tłustych ryb tygodniowo. Zalecana  porcja wynosi około 100 g, co odpowiada mniej więcej rozmiarowi myszki od komputera.

Orzechy
Orzechy laskowe, migdały, orzechy nerkowca i pistacje to kolejne doskonałe źródło Omega-3. Orzechy to poniekąd tańsza wersja pozyskiwania tych kwasów tłuszczowych, zaś naukowcy sugerują, że przegryzanie około 140 g orzechów tygodniowo może pomóc ochronić nas przed chorobą serca.

Beztłuszczowe lub niskotłuszczowe mleko lub jogurt
Nabiał znany jest ze swej wysokiej zawartości potasu pomagającego obniżyć ciśnienie krwi. Kiedy decydujesz się na produkty beztłuszczowe lub o niskiej zawartości tłuszczu, spożywasz minimalną ilość nasyconych tłuszczów, które znacząco podnoszą poziom cholesterolu.

Maliny
Pełne przeciwutleniaczy, błonnika i witaminy C, maliny i inne owoce jagodowe to zdrowy i smaczny sposób by zmniejszyć ryzyko choroby serca lub udaru.

Ciecierzyca
Niech żyje hummus! Ciecierzyca to popularny i wszechstronny produkt spożywczy o korzystnym wpływie na zdrowie serca. Te małe cuda stanowią niezwykle cenne źródło rozpuszczalnego błonnika - tego właśnie, który obniża poziom „złego” cholesterolu (LDL).

Płatki owsiane
Owies zawiera włókna zwane betaglukanami, które pomagają obniżać poziom LDL. Wystarczy półtorej filiżanki owsianych płatków, aby pomóc Ci osiągnąć ten słuszny cel.

Awokado
Powodem, dla którego owoce te mają tak kremową strukturę jest ich bogata zawartość „dobrych” tłuszczów. Tłuszcze te pomagają obniżać LDL i mają działanie przeciwzapalne, które chroni tętnice.

Oliwa z oliwek
Jako produkt codziennego użytku w diecie śródziemnomorskiej, oliwa uchodzi za zdrową alternatywę dla masła i innych olejów, dzięki czemu ograniczamy spożycie tłuszczów nasyconych, podnoszących poziom LDL i mogących wywołać powstawanie złogów tłuszczowych wewnątrz naszych arterii krwionośnych.

Ciemna czekolada
Tak … czekolada też jest na tej liście. Kakao, roślina, z której tworzy się czekoladę, zawiera duże ilości flawonoli. Pomagają one obniżać ciśnienie krwi, zapobiegają powstawaniu skrzepów, zaś zawarte w czekoladzie przeciwutleniacze uniemożliwiają „złemu” cholesterolowi osadzanie się na ścianach naczyń krwionośnych.

Winogrona
Resveratrol zawarty w winogronach przyczynia się do zdrowszego serca, ponieważ utrudnia sklejanie się płytek krwi, tym samym zmniejsza ryzyko powstawania skrzepów i chroni przed uszkodzeniami naczyń krwionośnych serca.CONVERSATION

Instagram

Follow Us