Jak opracować plan działania


Zacząłeś już przygotowywać się by osiągnąć sukces uczestnicząc w wydarzeniu Kickoff, postawiłeś sobie pytanie co chcesz osiągnąć w roku 2016 i podjąłeś pierwsze niezbędne kroki, aby nawiązać kontakt z nowymi konsumentami i dystrybutorami. Jak więc zamierzasz złożyć wszystkie uzyskane informacje i pomysły w spójną całość, aby zrealizować swój cel? Planowanie działania i wyznaczanie celów należą do najbardziej produktywnych sposobów, by wykorzystać swój potencjał jako właściciel biznesu.
Istnieje wiele sposobów na opracowanie planu działania. Każdy jest inny, ale by przygotować najlepszy plan dla Ciebie, musisz wykonać kilka konkretnych kroków, żeby był to plan naprawdę skuteczny.
Określ cel
Zaczynając planować musisz wiedzieć dokładnie co pragniesz osiągnąć. Jeśli nie wyznaczysz sobie jasnych celów w perspektywie krótko- i długoterminowej, wówczas nigdy nie będziesz mógł ocenić, czy Twoje przygotowania są skuteczne, ani czy w ogóle sam cel jest wart by do niego dążyć.
WSKAZÓWKA: Określając swój cel i realizując plan pamiętaj, aby zapisywać to, co robisz. Prowadzenie zapisków pomaga zorganizować myśli, daje miarodajne wyobrażenie o osiąganych postępach i ułatwia odpowiedzialne podchodzenie do sprawy.
Bądź realistą
Zachowanie realizmu nie ma służyć temu, aby osłabić Twoje dążenie do sukcesu. Przeciwnie, jest to raczej narzędzie, które ma zmniejszyć stres, który może się pojawić, jeśli nie dotrzymasz jakiegoś terminu, zaistnieją jakieś niezależne trudności lub po prostu się przemęczysz. Realizm pozwala proaktywnie realizować cele bez uczucia zniechęcenia, kiedy mają miejsce nieuniknione przeciwności.
WSKAZÓWKA: Aby zachować realizm i produktywność wyznaczaj sobie cele pośrednie, które są proste i mierzalne. Osiągnięcie określonych poziomów skuteczności ułatwia utrzymanie motywacji i determinacji by kontynuować realizację planu.
Zachowaj porządek
Nigdy dość by to powtarzać. Jeśli poświęcisz na jakieś zadanie konkretny czas i masz je wreszcie za sobą, zaznacz jako wykonane. Wizualne potwierdzenia, takie jak odhaczanie na liście zadań, pomogą Ci na bieżąco pamiętać co już zostało zrealizowane, a co jeszcze pozostaje do zrobienia. Ponadto, fizyczne odhaczenie zadania daje niesamowitą satysfakcję.
WSKAZÓWKA: Segregatory mogą wydawać się czymś przestarzałym, ale wciąż są przydatne. Jeśli Ty lub Twój komputer macie tendencję do zapominania lub gubienia informacji, posiadanie fizycznych kopii w segregatorach jest bezpieczną alternatywą (i zabezpieczeniem), aby Twoje najważniejsze informacje były bezpieczne i łatwo dostępne. Tylko nie zgub segregatora…
Pilnuj czasu
Bez określenia uzasadnionych terminów, drobne zadania są spychane na później lub w ogóle zapominane. Kiedy tak się dzieje, może okazać się, że tkwisz po szyję w projektach, ale wynika z tego jedynie stres. Określenie realistycznego terminarzu sprawia, że jesteś bardziej odpowiedzialny za to co robisz i daje dość czasu, by myśleć o kolejnych zadaniach z wyprzedzeniem. Jeśli więc nie jesteś pewny ile czasu zajmie jakieś zadanie, zawsze dla pewności daj sobie dodatkową godzinę. Jeśli skończysz zadanie przed czasem, wspaniale! Możesz przejść do kolejnego bez poczucia pośpiechu.
WSKAZÓWKA: W swoim terminarzu uwzględnij też przerwy. Przeznaczenie czasu na relaks pomaga zabezpieczyć umysł przed przegrzaniem i utrzymać skupienie bez poczucia przytłoczenia. Zaplanuj sobie przerwy na lunch lub kawę, kiedy będziesz mógł rozluźnić się przez godzinkę.
Nie ustawaj
Skoro opracowałeś już plan, skoordynowałeś go ze swoim zespołem (jeśli go to dotyczy), a cele zostały wyznaczone, ostatni krok jest już najłatwiejszy i jednocześnie najtrudniejszy. Pracuj dalej!
WSKAZÓWKA: Czasem wydarzają się nieprzewidziane sytuacje. Jeśli czujesz taką potrzebę, możesz zmienić niektóre daty w terminarzu. Nie zniechęcaj się. Przeglądaj i aktualizuj swój plan, ale nigdy nie rezygnuj ze swojego celu!

CONVERSATION

Instagram

Follow Us