5 powodów, dla których potrzebujemy przebywać na zewnątrz


Góry, rzeki, doliny, dzikie kwiaty, drzewa, jeziora, przyroda – świat zewnętrzny nas wzywa! Mamy obecnie doskonały czas w roku, aby wyjść na dwór i cieszyć się pięknem otaczającego nas świata. Czy wiedziałeś, że samo przebywanie na łonie natury przekłada się na konkretne korzyści dla zdrowia Twojego ciała i umysłu? Zapoznaj się z tymi niebagatelnymi korzyściami, jakich doświadczysz wychodząc z domu by zanurzyć się w spokoju płynącym ze świata natury.


Lepsza pamięć i zdolność koncentracji


To oczywiste, że w świeżym powietrzu i otwartej przestrzeni tkwi coś, co pozytywnie wpływa na mózg. Oto dowód. W badaniu przeprowadzonym na Uniwersytecie Michigan grupa studentów otrzymała test sprawdzający pamięć, a po jego ukończeniu podzielona na dwie podgrupy. Obie grupy wybrały się na spacer. Pierwsza wędrowała przez las, druga spacerowała po mieście. Po zakończeniu wędrówki obie ponownie przystąpiły do testu pamięci. Osoby, które przechadzały się po lesie osiągnęły wyższy wynik niż pozostali uczestnicy badania.

Odzyskiwanie energii 


Badacze określają zaćmienia pojawiające się niekiedy w naszych głowach jako „zmęczenie umysłowe”. Wiesz o co chodzi – to uczucie, kiedy całkowicie gubisz swój tok myślenia. Wystawienie swego umysłu na działanie środowiska naturalnego może przynieść regenerujący wpływ na Twój poziom energii mentalnej i skupienia. Istnieją badania wskazujące, że doświadczenie piękna natury może budzić w nas uczucie podziwu stanowiąc szybki sposób dostarczający nam umysłowego bodźca. Weź ze sobą opakowanie Synergy e9, a oprócz tego uzyskasz dodatkowego kopniaka naturalnej energii.

Ulga w codziennym stresie 


Przeprowadzono niezliczone badania po to, aby udowodnić, że spędzanie czasu na łonie natury, a nawet samo oglądanie naturalnej scenerii przez okno, obniża poziom kortyzolu – „hormonu stresu”. Wiele spośród tych badań odnotowało, że wraz z obniżeniem poziomu stresu spędzanie czasu na zewnątrz budzi w nas pozytywne nastawienie i  rozwagę. Naturalista John Burroughs powiedział: „Udaję się do natury dla ukojenia i uzdrowienia, a także by uporządkować swoje zmysły.”

Wzmocnienie układu odporności


W badaniu przeprowadzonym w 2010 r. w Japonii poproszono grupę osób o spędzenie trzech dni i dwóch nocy na kempingu. Badacze zaobserwowali, że aktywność białych krwinek wzrosła, przynosząc tym samym wzrost produkcji białych krwinek. Krwinki te są rodzajem komórek odpowiedzialnym za walkę z chorobami, takimi jak wirusy przeziębienia i grypy i innymi powszechnymi infekcjami, więc  zażyj swą codzienna porcję Mistify i ruszaj w świat!

Lepszy stan zdrowia umysłu 


W skali świata około 350 mln ludzi zmaga się z depresją, a co trzeciego człowieka dręczy niepokój. Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda opublikowali na łamach Proceeding of the National Academy of Science badanie wykazujące, że u osób spacerujących wśród przyrody, w przeciwieństwie do osób wędrujących w środowisku miejskim spadła aktywność  subgenualnej kory przedczołowej, obszaru w mózgu skupiającego się na negatywnych emocjach. Wielu specjalistów zajmujących się opieką medyczną sugeruje obecnie stosowanie naturoterapii jako elementu przepisywanej pacjentom kuracji zdrowotnej.

Korzyści wynikające ze spędzania czasu na świeżym powietrzu są nie do przecenienia i mogą odmienić nasze życie, więc załóż swoje buty turystyczne, wybierz się pooglądać ptaki, zanurkuj w jeziorze lub zrelaksuj się na kempingu z rodziną i przyjaciółmi. Nie ma znaczenia jaką formę aktywności wybierzesz, po prostu pamiętaj, by nie zmarnować tej ciepłej pory roku i skorzystać z naturalnych korzyści, jakie oferuje Ci przebywanie wśród przyrody.

CONVERSATION

Instagram

Follow Us