Synergy sponsoruje mistrzynię świata w windsurfingu speedJest mistrzynią świata, rekordzistką i osteopatką. Z dumą prezentuje również logo Synergy na swoim żaglu, ponieważ jest także najnowszą osobą w gronie sportowców sponsorowanych przez firmę, która nie tylko korzysta z produktów, ale również dzieli się nimi ze swoimi pacjentami w ramach prowadzonej w Anglii działalności medycznej.

Zara Davis poznała sztukę windsurfingu kiedy miała 13 lat, ale później, między 15 a 27 rokiem życia nie uprawiała tego sportu. Dopiero jej ówczesny pracodawca odnowił w niej pasję do windsurfingu i od tamtej pory uprawia tę dyscyplinę nieustannie. Bardzo szybko wróciły jej umiejętności, mimo wielu lat bez ćwiczeń, a co więcej, surfując po jeziorze spotkała swojego przyszłego męża.

W maju 2016, w wieku prawie 50 lat, Zara sięgnęła po swój pierwszy tytuł mistrzyni świata w windsurfingu kobiet odmiany speed uczestnicząc w Dunkerbeck GPS Speed Challenge na Fuerteventurze. Nie tylko pokonała wszystkie swoje konkurentki w zawodach, ale zdołała również osiągnąć czas lepszy niż ponad połowa mężczyzn. Zara jest również sześciokrotną mistrzynią Europy w windsurfingu speed i wielu zna ją jako „najszybszą kobietę na wodzie”, posiadaczkę rekordów świata: osiągnęła prędkość 34.74 węzła na milę oraz 45.83 węzła (53 mile/godz.) na dystansie 500 m.

„Uwielbiam wyzwania i kocham przebywać na morzu,” mówi Zara. „Nie wiem jak to się stało, ale odkryłam w sobie naturalny talent do tego sportu. Potrzeba lat, aby osiągnąć w nim dobry poziom, ale jeśli jesteś w czymś dobry, to oczywiste, że szlifujesz swoje umiejętności coraz bardziej. Wykorzystuję swój talent by inspirować młodzież, zwłaszcza młode dziewczyny, do podejmowania sportu i spróbowania windsurfingu.”

Windsurfing w znacznej mierze uzależniony jest od jakości i budowy deski oraz żagla windsurfera. Oba te elementy zbudowane i dobrane są tak, aby idealnie wykorzystać siłę wiatru. Żagiel windsurfera w odmianie speed jest dwa razy większy niż w windsurfingu rekreacyjnym, ponieważ musi zebrać maksimum wiatru. Zara tłumaczy, że fizyka żagla windsurfingowego może być porównana do fizyki skrzydła samolotu. Żagiel musi być ustawiony precyzyjnie pod odpowiednim kątem, aby uchwycić i wykorzystać wiatr wprawiający deskę w ruch.

Nie dajcie się jednak oszukać, że każdy, kto kupi sobie odpowiedni sprzęt może zostać speed windsurferem. Im więcej wiatru zbiera żagiel, tym trudniej windsurferowi utrzymać go w rękach. Skuteczna kontrola nad żaglem i deską w windsurfingu speed wymaga niezwykłej siły. Zara ma ponad 180 cm wzrostu i znaczną masę mięśniową, którą musi utrzymywać, aby dalej odnosić sukcesy w tym sporcie. Jej wzrost stanowi znaczną zaletę w świecie windsurfingu speed.

„Fizyka windsurfingu jest dość nudna,” twierdzi Zara. „Jedynym odcinkiem, na którym żeglujesz jest tył deski i płetwa, co szczególnie podczas wyścigów windsurfingu speed sprawia, że trzeba posiadać zarówno dobrą kondycję, jak też siłę i charakter.”

Windsurfing speed wymaga, zdaniem Zary, również znacznej odwagi. Wyobraź sobie, że płyniesz z prędkością prawie 80 km na godzinę, tracisz równowagę i nagle uderzasz o powierzchnię wody. To nie może być przyjemne uczucie.

„Wszystko co wiąże się z windsurfingiem wymaga dużego obciążenia fizycznego,” mówi Zara.  „Najtrudniejszą rzeczą jest równowaga i stabilność. Przez cały czas pracują wszystkie mięśnie organizmu. Dlatego też windsurfing oznacza wielki wysiłek dla układu krążenia.”

Aby trenować na wodzie, Zara musi przebyć czterogodzinną drogę ze swojego domu na wybrzeżu Bristolu do sztucznego jeziora w West Kirby. Oprócz swej pełnoetatowej pracy, Zara poświęca do 15 godzin tygodniowo na pływanie, jazdę na rowerze, biegi, pilates oraz trening w zawieszeniu. Stosuje dietę bogatą w składniki odżywcze, pije duże ilości wody i dba o to, aby najwyższej jakości suplementy diety zawsze były częścią jej codziennego żywienia. Obecnie ta codzienna rutyna opiera się na ProArgi-9+, e9, Phytolife i Mistify. Zara jest chodzącym uosobieniem zdrowia dla wszystkich swoich pacjentów w praktyce osteopatii.

„Często pracuję z elitą sportowców i czułabym się bardzo niekomfortowo, gdybym w swojej pracy korzystała z jakichkolwiek produktów, które nie gwarantują czystości,” mówi Zara.

A ponieważ sama również należy do sportowej elity, Zara potrafi szybko rozpoznać dobry produkt. Dogłębne badania jakości i najwyższe standardy produkcyjne, jakie stosuje Synergy w swoim zakładzie produkcyjnym dają Zarze pewność, że produkty tej firmy naprawdę przyniosą różnicę w jej wynikach sportowych oraz w zdrowiu jej pacjentów.

CONVERSATION

Instagram

Follow Us